Джерело: https://www.facebook.com/sergey.fursa/posts/3016667961692931
Автор: Сергій Фурса
Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 
Зростання гривні і нова зрада - Сергій Фурса

Збулася мрія поколінь українців. Курс гривні зростає восени, причому робить це сам, без допомоги Національного Банку. Більш того, Нацбанк активно скуповує надлишки цього самого долара, поповнюючи свої резерви. А курс все одно зростає. За останній тиждень НБУ купив близько 260 млн доларів, а курс зростає. Всі аналітики вже спалили свої звіти, де прогнозували падіння гривні в другому півріччі, а курс зростає. Здавалося б, немає межі для радості.

Але українців так просто не проведеш. І тут можна знайти варіант для негативу

І тепер актуальна теза, що гривня зростає, і ціни зростають, а так бути не повинно. І знову бачиться десь привид підступних «бариг», які обманюють маленьких українців.

І так, українці вважають, що раз гривня зміцнюється, то повинні знижуватися і ціни. Вони так вважають переважно тому, що пару років назад, коли гривня летіла вниз як літак, що потрапив в штопор, ціни слідували за гривнею. І правда, в такій відкритій економіці як українська, де основу нашого споживання становить імпорт, різке падіння курсу завжди призводить до зростання цін. Але українці забувають, що зростання цін ніколи не доганяє девальвацію. Умовно кажучи, гривня може впасти в 2 рази, але це не означає, що ціни виростуть в 2 рази. Ціни ростуть у випадку з девальвацією набагато повільніше. Просто тому що покупець не може собі дозволити їх більш істотне зростання і як результат, імпортери знижують свою рентабельність.

Але це та дрібниця, на яку мало хто звертає увагу. Хіба що іноземні туристи, які зараз приїжджають на вихідні до Києва та інших міст України, щоб смачно поїсти і попити. Тому що дешево. В Україні спостерігається доларова дефляція. Ціни в доларах в Україні зараз нижче ніж, наприклад, були в 2008 році. Або в 2013 році.

Зараз в Україні спостерігається дефіцит робочої сили. Дефіцит тверезою і бажає працювати робочої сили.

Відповідно, навряд чи варто очікувати, що зміцнення гривні, коли національна валюта підсилює свої позиції на 10%-15%, має привезти до відповідного зниження цін. Тим більше, що зростання цін в Україні, поточна інфляція, викликана одним важливим чинником – зростанням доходів населення і повсюдним оптимізмом. Протягом останніх трьох років в Україні спостерігається випереджаюче все і вся зростання зарплат. Багато в чому під тиском польського роботодавця. В результаті українські компанії змушені різко піднімати зарплату, щоб утримати співробітників. Тим більше, зараз в Україні спостерігається дефіцит робочої сили. Дефіцит тверезою і бажає працювати робочої сили.

В цьому році ми маємо вже зростання номінальної зарплати на 20% за даними на кінець літа. А споживчі настрої знаходяться поблизу історичних максимумів. Ні, ми не стали Швейцарією. І навіть далеко не Польщею. Але щодо самих себе зростання триває значне. І зростання очікувань і зростання доходів. І як результат – це все штовхає ціни вперед. Українські споживачі очікують чуда і витрачають гроші, яких, тим більше, стає все більше і більше. І це призводить до інфляції.

При цьому, важливо відзначити, що сама динаміка цін більш помірна, ніж в попередні роки. Інфляція уповільнюється. Так, є окремі товари, як наприклад картопля, за якими відзначається різке зростання. Але це – окрема історія, пов'язані з конкретною продукцією і конкретною причиною. Наприклад – НЕ урожаєм картоплі. І пов'язані з психологією людини. Адже коли ціни ростуть – ми це бачимо. Коли падають – не звертаємо уваги. Півроку тому у нас зріла  цибульна змова, адже мамкіни економісти пояснювали змовою зростання цін на цибулю. Зараз ціни впали назад, але про це ніхто не говорить.

Чи впливає зміцнення курсу гривні на цінову динаміку? Так. Якби гривня падала або стояла на місці, інфляція була б більше. Ціни б росли активніше. А так політика НБУ і сильна гривня стримують зростання цін. Але вони не в змозі впоратися з оптимізмом українців. Які готові витрачати гроші. І цим штовхають ціни вгору. Але вже не так сильно, як рік чи 2 роки тому. В цьому році інфляцію очикують на рівні близько до 8% і це вже дуже пристойний показник.